Zespół

Linkin Park – amerykański zespół muzyczny grający szeroko pojętą muzykę rockową.
Rok założenia: 1996
Miejsce założenia: Los Angeles, Stany Zjednoczone
Wytwórnia płytowa: Warner Bros. Records
Członkowie zespołu:
Brad Delson – gitara prowadząca, instrumenty klawiszowe i perkusyjne, wokal wspierający
Chester Bennington – wokal, gitara rytmiczna, instrumenty perkusyjne
Dave „Phoenix” Farrell – gitara basowa, wokal wspierający
Joe Hahn – DJ, instrumenty klawiszowe
Mike Shinoda – wokal, gitara rytmiczna, instrumenty klawiszowe
Rob Bourdon – perkusja

 

Historia Linkin Park rozpoczyna się od trzech osób. Brad Delson, Mike Shinoda i Rob Bourdon chodzili razem do Agoura High School w Kalifornii. Wszyscy trzej interesowali się muzyką,  zatem postanowili założyć zespół o nazwie Xero. Wkrótce po tym do grupy dołączył również Joe Hahn, Dave Farrell i Mark Wakefield. W 1996 roku wspólnie zaczęli tworzyć muzykę, a efektem tej pracy jest wydana rok później kaseta Xero zawierająca 4 utwory.

Mimo starań, zespół nie odniósł jednak większego sukcesu, co zniechęciło wokalistę – Marka Wakefielda i spowodowało jego odejście. Potrzebny był zatem nowy wokalista. W znalezieniu go pomógł Jeff Blue z Zomba Music Publishing, który natrafił na Chestera Benningtona – byłego wokalistę zespołu Grey Daze. Jego nagrania tak się spodobały chłopakom z Xero, że przyjęli go praktycznie od razu.

W związku ze zmianą wokalisty, zespół postanowił także zmienić nazwę na Hybrid Theory. Pod tym szyldem w 1999 roku muzycy nagrali swoją pierwszą płytę – Hybrid Theory EP, zawierającą 6 utworów. Niestety, nazwa jaką sobie obrali okazała się już zajęta przez inną grupę. Ostatecznie zdecydowali się więc na Linkin Park – od Parku Lincolna w Santa Monica.

Członkowie zespołu starali się następnie o zdobycie kontraktu płytowego. Pod koniec 1999 roku zainteresowała się nimi wytwórnia Warner Bros. Records i nareszcie się udało! Podpisali tak bardzo upragniony kontrakt. Teraz na poważnie mogli zająć się tworzeniem muzyki.
4 października 2000 roku Linkin Park wydał swój debiutancki album Hybrid Theory – muzycy zdecydowali się na taką samą nazwę, jaką niegdyś nadali zespołowi. Producentem płyty został Don Gilmore. Krążek zawiera 12 utworów i jest doskonałą mieszanką ciężkiego rocka z hip-hopem. Na płycie nie udzielał się jeszcze Phoenix, który w tym czasie kończył koncertować ze swoim poprzednim zespołem. Tymczasowo rolę basisty w Linkin Park pełnił zatem Scott Koziol. Pierwszy singiel – One Step Closer odniósł wielki sukces, podobnie zresztą jak cały album. Muzycy szybko zyskali popularność.

Po sukcesie Hybrid Theory zespół postanowił spróbować czegoś nieco innego i zamiast drugiego studyjnego albumu, 30 lipca 2002 roku panowie wydali płytę Reanimation zawierającą remiksy piosenek pochodzących zarówno z poprzedniej płyty, jak i z EP-ki.  Produkcją albumu zajął się Mike Shinoda. Do udziału w nowym projekcie zespół zaprosił wielu artystów –  raperów, wokalistów rockowych i DJ-ów. Płyta jest w zupełnie innym klimacie niż Hybryd Theory – więcej na niej elektroniki oraz rapu. Reanimation spotkała się z krytyką części fanów, jednak i tak odniosła spory sukces.

Po eksperymentach ze starymi utworami nadszedł czas na zupełnie nowy materiał. 25 marca 2003 roku do sprzedaży trafił album Meteora – nazwa tej płyty pochodzi od masywu górskiego w Grecji. Produkcją, podobnie jak w przypadku Hybrid Theory, zajął się Don Gilmore, jednak tym razem z pomocą całego zespołu.

Drugi studyjny album utrzymany jest w stylu swojego poprzednika. Znów jest nam dane usłyszeć ciężkie gitarowe riffy, rapowanie Mike’a, czy też potężny krzyk Chestera. Jednak na płycie pojawiają się też nowości, takie jak chociażby użycie nowych instrumentów. Meteora odniosła ogromny sukces i zajęła 1. miejsce w zestawieniu Billboard. Na albumie znajduje się 13 utworów.

Mając na koncie już dwa studyjne albumy, Linkin Park udali się w kolejną trasę koncertową. Efektem tego jest ich pierwsza koncertowa płyta – Live In Texas (CD + DVD), wydana 18 listopada 2003 roku. Materiał został nagrany podczas koncertów, które odbyły się 2 i 3 sierpnia 2003 roku w Houston i Irving w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na drodze Linkin Park było wydanie wspólnie z Jay’em-Z albumu Collision Course. Płyta zawiera remiksy utworów zarówno Linkin Park, jak i słynnego rapera, które zmontowane zostały w jedną całość. Krążek ukazał się 30 listopada 2004 roku, a pomysłodawcą tej mieszanki była stacja MTV. Piosenka Numb/Encore zyskała ogromną popularność.

Pod koniec 2004 roku zespół przekazał 100 tysięcy dolarów na pomoc ofiarom tsunami w Azji, jednak na tym muzycy nie poprzestali i w 2005 roku powołali do życia fundację Music For Relief, której celem jest m.in. udzielanie wsparcia ofiarom klęsk żywiołowych. Od tamtej pory zespół regularnie udziela się charytatywnie.

W międzyczasie Mike Shinoda wpadł na pomysł stworzenia solowego projektu i tak, przy pomocy członków zespołu Styles Of Beyond oraz kilku innych artystów, powstała hip-hopowa grupa Fort Minor. 22 listopada 2005 roku ukazał się jej jedyny jak dotąd album – The Rising Tied, którego wydanie poprzedziła premiera mixtape’u zatytułowanego We Major.

Po długiej przerwie, 14 maja 2007 roku na świat wychodzi kolejne dzieło Linkin Park. Trzeci studyjny album zatytułowany Minutes To Midnight stał się przełomem w karierze Kalifornijczyków ze względu na duże zmiany jakie zaprezentował zespół. Muzycy zdecydowali się na sporą zmianę stylu i tym samym krążek znacząco różni się od poprzednich. Minutes To Midnight jest bardziej spokojnym i dojrzalszym albumem. Wiele na nim ballad i klimatycznych utworów. Mniej jest natomiast rapu Shinody, jednak możemy natomiast usłyszeć jak sprawdza się on śpiewając. Mimo wszystko, na płycie pojawiają się także agresywne utwory, takie jak Given Up czy No More Sorrow. Album w wersji podstawowej zawiera 12 piosenek. Produkcją tym razem zajął się Rick Rubin oraz Mike Shinoda.

Nazwa płyty nawiązuje do Zegara Zagłady wymyślonego w 1947 roku na Uniwersytecie Chicagowskim. Odmierza on symboliczne minuty do zagłady ludzkości.

13 czerwca 2007 roku Linkin Park zagrał swój pierwszy koncert w Polsce. Odbył się on na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Podczas europejskiej trasy koncertowej w 2008 roku zespół postanowił nagrać kolejny koncert. I tak oto 24 listopada 2008 roku wydany został krążek noszący nazwę Road To Revolution: Live At Milton Keynes (CD + DVD). Jest to koncert z gościnnym udziałem Jay’a-Z, a zarejestrowany został on 29 czerwca 2008 w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii.

W 2009 roku do skutku dochodzi solowy projekt Benningtona – Dead By Sunrise. Pod tym szyldem 13 października Chester wydaje swój pierwszy album – Out Of Ashes.

Po przełomowym Minutes To Midnight zespół postanawia dalej eksperymentować i 14 września 2010 roku wydaje album A Thousand Suns. Na płycie zdecydowanie dominuje elektronika, a utwory są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem budowy, jak i brzmień. Producentem po raz kolejny został Rick Rubin i Mike Shinoda. Płyta zawiera aż 15 utworów, jednak kilka z nich to krótkie przerywniki. Różnorodność tej płyty jest ogromna. Znajdziemy na niej zarówno spokojne ballady, jak i agresywne, czy wręcz dzikie brzmienia.

Jeszcze przed premierą pierwszego singla promującego album – The Catalyst, 9 lipca 2010 roku zespół ogłosił konkurs pod tytułem Linkin Park featuring You, który polegał na stworzeniu remiksu wspomnianego utworu z udostępnionych fragmentów.  Konkurs wyłonił dwóch zwycięzców i co ciekawe, obaj okazali się być Polakami. Pierwszy zwycięzca został wybrany przez internautów i został nim Paweł Zwierzchowski (zwieR.Z.), natomiast drugiego zwycięzcę wyłonił sam zespół, a został nim Czesław Sakowski (NoBrain).

9 czerwca 2012 roku kapela wystąpiła w Polsce po raz drugi, tym razem w Warszawie podczas Orange Warsaw Festival na Stadionie Legii.

Fani nie musieli długo czekać na nowy materiał, bo już 26 czerwca 2012 roku miała miejsce światowa premiera piątego studyjnego albumu Linkin Park. Album nosi nazwę Living Things i znajduje się na nim 12 piosenek. Zespół wyraźnie polubił współpracę z Rickiem Rubinem, albowiem po raz trzeci on i Mike Shinoda zostali producentami albumu.

Living Things stanowi idealne połączenie wszystkiego tego, co zespół stworzył w poprzednich latach z lekką nutką nowości. Na płycie tej znajdziemy całą gamę instrumentów, jest sporo elektroniki, ale także wyraźnie słyszalne gitary. Oprócz tego pojawia się zdecydowanie więcej rapu Mike’a, w stosunku do dwóch poprzednich płyt, jak również więcej krzykliwych partii wokalnych Chestera.
Album Living Things w zaledwie tydzień po premierze osiągnął niesamowite wyniki sprzedaży, zajmując jednocześnie w wielu krajach na całym świecie 1. miejsce na listach sprzedaży, w tym także w Polsce.

W maju 2013 roku pojawia się niespodziewana informacja – Chester Bennington zostaje wokalistą zespołu Stone Temple Pilots. Kilka miesięcy wcześniej członkowie zespołu oficjalnie wyrzucili ze składu swojego frontmana, Scotta Weilanda i szukali zastępcy na jego miejsce. Ze względu na wcześniejszą współpracę (Chester już w 2001 roku wykonał ze Stone Temple Pilots kilka piosenek podczas jednej trasy koncertowej) i dobre kontakty, zespół uznał, iż Bennington będzie odpowiednią osobą. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji, zarówno ze strony fanów kapeli, jak i samego Scotta. W efekcie zespół musiał zmienić nazwę na Stone Temple Pilots with Chester Bennington, pod którą 8 października 2013 roku wydał EP-kę zatytułowaną High Rise. Następnie ekipa udała się w krótką trasę koncertową.

Dołączenie Chestera do Stone Temple Pilots nie miało jednak większego wpływu na Linkin Park. Bennington od początku uspokajał swoich fanów, mówiąc w wywiadach, że Linkin Park zawsze będzie dla niego na pierwszym miejscu.

Słowa wokalisty okazały się prawdziwe, albowiem w między czasie członkowie Linkin Park zaskoczyli fanów, nagrywając wspólny utwór ze Stevem Aoki. Utwór noszący tytuł A Light That Never Comes został pierwszy raz zagrany na żywo w sierpniu 2013 na Summer Sonic Festival w Tokio. Niedługo po tym zespół ogłosił że pracuje nad kolejną płytą z remiksami.

Zgodnie z zapowiedziami, 29 października 2013 roku ukazał się album Recharged. Krążek zawierał utwór A Light That Never Comes i remiksy piosenek z płyty Living Things, powstałe przy współpracy z artystami zajmującymi się głównie muzyką elektroniczną. Nie zabrakło też odrobiny hip-hopu, jednak wielu fanów nie było zadowolonych z tego, co można było usłyszeć na Recharged. Mimo to album wspiął się na 10. miejsce w zestawieniu Billboard, co należy uznać za niezły wynik.

Na nowy materiał fani nie musieli długo czekać. Szósty pełnoprawny album studyjny Linkin Park, zatytułowany The Hunting Party, ukazał się 17 czerwca 2014 roku. Niecałe dwa tygodnie wcześniej, 5 czerwca 2014, zespół po raz trzeci wystąpił w Polsce (Stadion Miejski we Wrocławiu).

Pierwszym singlem z płyty The Hunting Party był utwór Guilty All The Same, zawierający mocne, rockowe brzmienia, z gościnnym udziałem rapera Rakima. Utwór ten zwiastował brzmienie całej płyty, albowiem The Hunting Party – jak sam zespół twierdzi – to najcięższy album, jaki muzycy zrobili do tej pory. Pojawia się na nim także kilku innych artystów. Oprócz wspomnianego Rakima, na płycie zagościł między innymi Daron Malakian z System Of A Down oraz Page Hamilton z grupy Helmet. Jest to zdecydowanie najbardziej ambitna płyta w dorobku Linkin Park. Warto również dodać, że zespół zrezygnował z pomocy Ricka Rubina, który pomógł im w wyprodukowaniu ostatnich trzech albumów. Tym razem produkcją zajął się sam Mike Shinoda i Brad Delson.

Rok 2014 przyniósł ze sobą również długo wyczekiwany, pełnometrażowy film wyreżyserowany przez Joe Hahna, pod tytułem Mall. Film, do którego Linkin Park stworzył również ścieżkę dźwiękową miał swoją premierę 18 czerwca 2014 na DVD i Blu-ray we Francji. Z kolei w październiku tego samego roku trafił do wybranych kin w Stanach Zjednoczonych.

 

Autor: lostek815, dla linkinpark.pl